image

PeyamaKurd - İsveç ve Finlandiya'nın NATO'ya üyelik resmi başvuru süreci yapılırken, NATO karargahından güvenlik garantilerine ilişkin bir açıklama geldi.

Son dönemdeki gelişmelere dair açıklamalarda bulunan NATO Askeri Komite Başkanı Amiral Rob Bauer, NATO üyesi olmak için başvuran Finlandiya ve İsveç'e üyeliğe kadar geçecek süre içinde verilebilecek güvenlik garantilerinin, NATO Anlaşması'nın 5. maddesindeki gibi olamayacağına dikkat çekti.

NATO Askeri Komite Başkanı Amiral Rob Bauer ve NATO Müttefik Kuvvetler Yüksek Komutanı Orgeneral Tod Wolters yapılan toplantı sonrası basına değerlendirmelerde bulundu.

Amiral Bauer açıklamalarında NATO üyeliğine başvuran İsveç ve Finlandiya'ya güvenlik garantisi verilip verilmeyeceğine yönelik bir soruyu yanıtlarken üyeliğin bir süreç gerektirdiğini ve iki ülkenin üye olabilmesi için 30 müttefik ülkenin onayı olması gerektiğini anımsattı.

"Verilen garantiler 5. madde ile aynı değil"

Ayrıca askeri yetkili iki ülkeye verilen güvenlik garantilerine dair şu açıklamalara yer verdi:

"Bu süre içinde iki ülkenin güvenlik garantilerinin olması önemli. Bu garantiler 5. madde ile aynı değil çünkü her iki ülke de henüz üye değil. Hepimizin bildiği gibi Finlandiya ve İsveç ile güvenlik garantileri sağlamak için konuşup anlaşan ülkeler var."