image

PeyamaKurd - Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü (NATO), Avrupa Birliği (AB) ve Birleşmiş Milletler’den (BM) ABD’de gerçekleşen Kongre işgaline tepki geldi.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ve AB Yüksek Temsilcisi Joseph Borrell, Washington'daki görüntülerin demokrasiye saldırı olduğunu belirtirken, BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ise, dünyanın en büyük demokrasilerinden biri olan ABD’de bu tür olayların yaşanmasından endişe duyduğunu açıkladı.

Stoltenberg, yaşanan gelişmelere ilişkin olarak “Washington DC’dekiler şok edici görüntüler. Bu demokratik seçimin sonucuna saygı duyulmalı” ifadesini kullandı.

Joseph Borrell de Kongre işgalini, "ABD demokrasisine karşı görülmemiş saldırı" olarak nitelendirdi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD Kongresinin Başkan Donald Trump'ın destekçileri tarafından basılmasının ardından yaşanan olaylardan üzüntü duyduğunu bildirdi.

Guterres, sözcüsü Stephane Dujarric aracılığıyla yaptığı açıklamada, siyasi liderlerin bu tür durumlarda destekçilerinden şiddetten kaçınmalarını, demokratik süreçlere ve hukukun üstünlüğüne saygı göstermelerini istemesinin önemine vurgu yaptı.