image

PeyamaKurd- Hizbullah lideri Nasrallah, Trump’ın barış planı dediği ‘Yüzyılın Anlaşması’ için ‘İsrail planı’ ifadesini kullanarak, amaçlanın Filistinli mültecilerin Lübnan'a yerleştirilmesi ve işgal altındaki Lübnan topraklarının hedeflendiğini söyledi.

Katıldığı bir televizyon programında ABD Başkanı Donald Trump’ın barış planı dediği ‘Yüzyılın Anlaşması’na ilişkin açıklamalarda bulunan Hizbullah lideri, Trump'ın barış planının Filistinlilerle istişare edilmeden hazırlandığı için bir anlaşma sayılmadığını belirtti.

Anlaşma için Hizbullah lideri, "Filistin meselesini tasfiye etmek üzere Trump tarafından kabul edilen bir İsrail planı" ifadesini kullandı.

Planın Filistinli mültecilerin Lübnan'a yerleştirilmesi ile işgal altındaki Lübnan topraklarını hedeflediğini vurgulayan Nasrallah, bunun Lübnanlılar tarafından kabul görmediğini aktardı.

Trump, 28 Ocak'ta İsrail Başbakanı Netanyahu ile tek taraflı Orta Doğu barış planını kamuoyuna açıklamıştı. Planı kapsamında Kudüs'ün İsrail'in "bölünmez" başkenti olarak kabul edileceğini söyleyen Trump, planın bağımsız bir Filistin devleti ve Filistinliler için "son şans" olduğunu iddia etmişti.