image

PeyamaKurd - Hizbullah örgütünün lideri Hasan Nasrallah'ın Hizbullah’ın bölge temsilcileri ile yaptığı toplantıda İsrail’in bu yaz Hizbullah’a saldırı ihtimali bulunduğunu ve kendisi de dahil üst düzey Hizbullah liderlerinin öldürülebileceğini söylediği ileri sürdü.

Hasan Nasrallah, Lübnan’daki Hizbullah örgütünün bölge temsilcileri toplantısında yaptığı konuşmada, "Aranızda uzun süre kalmayabilirim. Benimle beraber ön saflardakileri de götürebilirler. İsrail’in liderleri öldürme ihtimali yüksek. Ancak bu Hizbullah’ın sonu anlamına gelmez. Çünkü Hizbullah şahısların varlığı ile durmuyor. Hizbullah Lübnan halkının bir parçasıdır” sözlerine yer verdi.

Nasrallah’ın, Kuveyt menşeli Al-Rai gazetesinde yer alan haberin şu ifadeleri yer aldı, "Liderleri öldürmek gibi aşırı faaliyetler görülüyor. Bunda şaşıracak bir şey yok. İsrail’in 2006 savaşında olduğu gibi herkesi şaşırtmaya çalıştığı işaretler var. Fakat Başbakan Netanyahu önceki Başbakan Ehud Olmert gibi tereddütlü değil. Tıpkı 2008’de Gazze’de olduğu gibi 2019’da da Hizbullah'ın tehdidinden ebediyen kurtulmak için saldırı yapacaklar gibi görünüyor. Bu sebepten Lübnan halkı ve çevresi bütün ihtimallere karşı hazırlanmalıdır.”

Öte yandan savaş halinde Hizbullah’ın Yahudi yerleşimcileri rehin almalarını önlemek için İsrail’in Naqoura’dan Shebaa Mezra’ya kadar bütün Yahudi yerleşim yerlerini boşaltmasının beklendiğini belirten Nasrallah, İsrail’in Hizbullah kuvvetlerini muhasara edip imha etmek için mobil savunma stratejisi kullanmasının beklendiğini belirtti.