image

PeyamaKurd - Uzay çalışmaları ile ilgili son gelişmelerde Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi (NASA), Mars gezegenine helikopter göndermeyi planladığını ve gönderilecek helikopterin bir beysbol topu büyüklüğünde tasarlanarak 1,8 kg ağırlığın olacağını açıkladı.

Marsa gönderilmesi planlanan helikopter üzerinde 4 yıldır çalışma yürütüldüğü ve Dünya'nın atmosferinden 100 kat daha ince olan Mars'ın atmosferi için özellikle tasarlandığı belirtildi. Böylece daha önce balon gibi havadan daha hafif uzay araçları gönderildiği için NASA ilk defa bir gezegene doğrudan 'havadan daha ağır' bir araç göndermiş olacak.

Tasarlanan Mars helikopteri, NASA'nın 2020'de Mars'a fırlatılacak aracıyla bir araya gelecek. Pilotsuz helikopter daha çok bir droneyi andıracak. Konuyla ilgili yetkililer her ne kadar bu projeyi riskli olarak görse de başarılı olması takdirinde uzay ve Mars'a yönelik keşif çalışmaları açısından devrim niteliğinde olacağını kaydediyor.

1980'lerde Sovyetler Birliği'nden bilim insanları Venüs gezegeninin atmosferine iki balon fırlatmıştı. O zamandan bir gezegenin yüzeyinden hiçbir hava aracı bir başka gezegene doğru yola çıkmadı. NASA'nın tasarladığı helikopterin pervaneleri Dünya'daki bir helikopterden 10 kat daha hızlı olacak.