image

PeyamaKurd- PKK’nin çatı yapılanması KCK’nin Yürütme Konseyi Üyesi Mustafa Karasu, Abdullah Öcalan’ın Suriye’ye ilişkin mesajı için, “Zaten Önder Apo’nun gerçeğinde devlet kurma anlayışı yok. 'Devlet özgürlük getirmez' dedi. Önder Apo, 'Verseler de kabul etmem' dedi” ifadelerini kullandı. 

PKK’ye yakın medyaya röportaj veren Karasu, İmralı’da tutuklu bulunan Öcalan’la yapılan görüşme ve son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulundu.

Öcalan’ın görüşmelerde İstanbul seçimlerine değinmediğini ifade eden Mustafa Karasu, “Avukatlar da bunu teyit ediyor. Önder Apo esas olarak Türkiye'nin demokratikleşmesi üzerinde duruyor” sözlerini dile getirdi.

Suriye açıklaması’

PKK liderinin Suriye’yle ilgili mesajlarına da değinen Karasu, şunları ekledi:

“Sorunların Suriye sınırları ve birliği içinde çözülmesini ama anayasal güvenceye de kavuşmasını istiyor. Anayasal güvenceye kavuşmadan olmaz, diyor. Bu, çok önemlidir. Hem Suriye'nin sınırları içinde çözülecek hem de Kürt halkının özgür ve demokratik yaşamı, özerkliği anayasal güvenceye kavuşacak. Suriye demokratikleşecek, yerel demokrasi de güçlü olacak. Farklı kimliklerin, inançların kendi kendini yönettiği bir Suriye olacak. Bu Suriye'yi daha güçlü yapar. Suriye'nin birliğini güçlendirir.

Devlet verseler de kabul etmem”

Zaten Önder Apo’nun gerçeğinde devlet kurma anlayışı yok. 'Devlet özgürlük getirmez' dedi. Önder Apo, 'Verseler de kabul etmem' dedi. Bu yönüyle aynı zamanda Önder Apo’nun Suriye devletine de mesajıdır, herkese mesajıdır. Kavga etmeyin, yani demokratik birlik içinde sorunlarınızı çözün.”

Karasu ayrıca, şimdiye kadar 50 bin kayıp verdiklerini dile getirerek, “50 bin şehit var, yüz binlerce insanımız tutuklandı, eziyet görmeyen Kürt kalmadı” sözlerini dile getirdi.