image

PeyamaKurd - Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, partisinin Merkez Yönetim Kurulu toplantısının ardından genel merkez binasında basın toplantısı düzenledi. İnce, açıklamalarının ardından gazetecilerin gündeme dair sorularını yanıtladı.

Geçtiğimiz hafta katıldığı bir televizyon programında Kürtçe anadilde eğitimin pedagojiye uygun olmadığıyla ilgili sözlerini ve Kürt kamuoyundan gelen tepkileri sorması üzerine İnce, sözlerinin çarptırıldığını ve dediklerinin arkasında olduğunu belirtti:

K24’te yer alan habere göre Muharrem İnce, şu açıklamalarda bulundu:

“Bu bir palavra haberdi. Dediklerimin arkasındayım, tekrar ediyorum. Biz çocuklarımıza 3 dil öğreteceğiz. Bir, resmi dilimiz olan Türkçeyi öğreteceğiz. İki, çocuklara evlerinde annesinden öğrendikleri dili öğreteceğiz. Üç, uluslararası bir dil öğreteceğiz. Hiçbir devlet çocuğun evinde öğrendiği, anasından öğrendiği dili unutturamaz. Bizim derdimiz bundan ibarettir.

Ayrıca bu konuda siyasetçiler çok konuşuyor dedim. Pedagoji uzmanları, eğitimciler, dil bilimciler konuşsun dedim. Yani şudur, bir kez olsun kamuoyunda şunu görmedim. Pedagoji uzmanları şunu tartışır: Evinde öğrendiği dille mi daha kolay matematik öğrenir, yoksa toplumun çoğunluğunun hemen hemen tümünün konuştuğu dille mi? Bunu tartışmak siyaset kurumunun işi değildir. Bunu tartışmak dilbilimcilerinin, pedagoji uzmanlarının işidir. Lütfen sözlerimi çarpıtmayınız."