image

PeyamaKurd - Muhaliflerin karşısında büyük bir yenilgi alan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın kardeşi Mahir Esad, Rusya'nın kendisini köşeye sıkıştırmak için soruşturma açtığını düşünüyor. Lübnan merkezli bir yayın kuruluşunun aktardığına göre Mahir Esad, bu rahatsızlığını dile getirdi.

Al Modon'un haberine göre Mahir Esad kendisine yakın Tuğgeneral Hasan Bilal ve iş adamı Naim El Jarah'a yönelik soruşturmalardan rahatsız. Bu konudaki memnuniyetsizliğini dile getiren Mahir'in, soruşturmaların kendisini hedef aldığını söylediği belirtildi. Suriye Cumhurbaşkanlığı Güvenlik Bürosu, Suriye sahasında İran ve Rusya arasındaki en önemli çekişme noktalarından birini oluşturan uyuşturucu üretimi ve ticareti konusunda Hasan Bilal'e soruşturma açmıştı.

Rus güçlerinin etkili olduğu soruşturmanın Doğu Guta'nın Muhammediye bölgesindeki bir ilaç üretim fabrikası konusunda kovuşturulan iş adamı Naim El Jarah ile ilişkili olduğu da belirtiliyor.

Öte yandan Rusya'nın ekonomik ve güvenlik ortakları üzerindeki baskısının kişisel bir hamle olduğunu düşünen Mahir, komutasındaki ekonomik kuruluşlara, döviz bürolarına, para transfer şirketleriyle, iletişim şirketlerine, özellikle Suriye Merkez Bankasına dolar yatırmama talimatı verdi.