image

PeyamaKurd- Salih Müslim, Rusya ile Türkiye arasındaki İdlib mutabakatı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

İdlib’de yaşananlara dair Türkiye, İran ve Rusya arasında gerçekleştirilen Astana görüşmelerine değinerek, “Bu kapsamda gerçekleştirilen tahran toplantısı taktiksel düzeyde kaldı. Astana görüşmeleriyle ancak cihatçıları Suriye’nin değişik yerlerinden getirerek İdlib’de toplayabildiler” ifadelerini kullandı. 

Herkes amaçlarını görüyor

“Türk devleti  Cephet El-Nusra ile savaşmak zorunda. Eğer böyle olursa El-Nusra sorunu çözülür” ifadelerini kullanan Müslim, “Herkes Türk devletinin Suriye’ye dönük amaçlarını görüyor, biliyor. Fakat beri tarafta Rusya ile Türk devleti arasında nasıl bir anlaşma olduğunu bilmiyor. Ancak bildiğimiz bir gerçek var ki, o da bu iki taraf arasında yeni anlaşmaların olduğudur. Dileriz ki bir kez daha Kürtler bu pazarlığın içine girmezler. 

İran pay isteyecektir”

İran’ın Idlib görüşmelerinde yer almamasına ilişkin ise Müslim, şu değerlendirmelerde bulundu: “İran Suriye’nin her bölgesinde terörist gruplara karşı verilen savaşta yer aldı. Ancak Idlib’te sadece Türkiye ve Rusya savaşıyor. Şüphesiz İran buradaki savaşa katılması halinde bölgeden pay isteyecektir.

Kabul etmeyecek ve savaşacağız”

İdlib’teki grupların silah bırakması halinde bir çözümün gelişebileceğini belirten Müslim, cihatçıların silah bırakmaması halinde Suriye krizinin daha fazla derinleşeceğini vurguladı. Müslim şöyle devam etti: “Idlib’teki terörist gruplar kentten çıkarıldığında nereye gönderilecek? Şüphesiz ki Türkiye buradaki terörist grupları Efrîn’e göndermeyi planlıyor. Bunu hiçbir şekilde kabul etmeyeceğiz ve bu çete grupları ile savaşacağız.