image

PeyamaKurd-  Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani’nin de katılacağı 56’ncı Münih Güvenlik Konferansı bugün başlıyor.

2 gün sürecek olan ve yaklaşık 40 ülkeden hükümet temsilcileri ve stratejistlerin bir araya geleceği  konferansı bugün kapılarını açıyor.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani de konferansa katılan isimlerden. Barzani’nin konferans çerçevesinde ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ve Almanya Savunma Bakanı Annegret Kramp-Karrenbauer ile bir araya geleceği belirtildi.

Barzani’nin bugün, Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, ABD Enerji Bakanı ve ABD Dışişleri Bakanı ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Barzani’nin temaslarında Irak ve Kürdistan Bölgesi’nin uluslararası toplumla ilişkilerinin geliştirilmesi konularını ele alacağı belirtildi.

Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani, son yıllarda Münih Güvenlik Konferansı'nın önemli katılımcıları arasında yer alıyor.

Başbakan, “Münih Güvenlik Konferansı'nda dünyanın önde gelen isimleriyle görüşmelerimiz olacak ve kahraman Peşmerge’nin terörle mücadelede verdiği bedeller, DAİŞ terörünün sürekli tehdidi gibi konuları görüşeceğiz. Bu tehdit ve tehlike karşısında uluslararası toplumla daha fazla işbirliği gerekiyor” demişti.

Münih Güvenlik Konferansı’nın açılışını Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier yapacak.

Konferansın ikili ve çok taraflı toplantı ile görüşmelere de sahne olması bekleniyor.