image

PeyamaKurd - ABD’nin Afganistan’dan çekilme kararının ardından Türkiye’ye eğitim amaçlı gelen Afgan askerlerin durumu, Taliban’ın sürpriz yükselişi ve ülkeyi ele geçirişi ile birlikte belirsiz bir hal almaya başladı.

Taliban’ın yönetimi ele geçirmeden önce TSK, hem Türkiye hem de Afganistan’da yapılan anlaşma kapsamında Afganistan ulusal ordusunu eğitmişti.

Türkiye'de bulunan Afgan askerlerin durumları belirsizliğini korurken, söz konusu askerlerin hala Türkiye’de olduğu kaydedildi.

Afganistan’la 2003’te imzaladığı Askeri Eğitim İşbirliği Anlaşması ve bu anlaşmada değişiklik yapan 2010 tarihli protokol uyarınca Afgan ordusuna mensup çok sayıda subay ve astsubay Türkiye’de eğitim almıştı. Ayrıca bu anlaşmalar kapsamında halihazırda Kara Harp Okulu’nda eğitim gören Afgan askeri öğrenciler de bulunuyor. Taliban’ın ülkede yönetimi ele geçirmesinin ardından bu öğrencilerin durumu da merak konusu oldu.

MSB’li yetkililerden açıklama!

Öte yandan yerel basına konuşan Türkiye Milli Savunma Bakanlığı (MSB) yetkilileri konuyla ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Gerek ikili anlaşmalar, gerekse NATO anlaşmaları kapsamında yurdumuza gelen Afgan askeri öğrenciler var. Bunlardan bir kısmı mezun olurken bir kısmının eğitimi sürüyor. Eğitimi devam eden askeri öğrencilerin durumuyla ilgili başlatılan çalışma devam ediyor.”

Afganistan’da yönetimi ele geçiren Taliban’ın Türkiye’yle Askeri Eğitim İşbirliği Anlaşması’nı devam ettirmesi beklenmiyor. Öte yandan Alman DPA haber ajansı, temmuz sonunda bir NATO yetkilisine dayandırdığı haberinde Afgan özel askeri birliklerine mensup bir grubun eğitim için Türkiye’ye gönderildiğini yazmıştı.