image

PeyamaKurd - Türkiye Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Süleymaniye’nin Şarbajêr ilçesindeki Asos bölgesinde tespit edilen 28 PKK hedefine hava harekatı düzenlendiğini duyurdu.

Türkiye Milli Savunma Bakanlığı resmi sitesinde yapılan açıklamada, “Asos bölgesinde tespit edilen terör hedeflerine yönelik gerçekleştirilen hava harekâtı ile 28 terör hedefi yerle bir edildi. MİT ile koordineli gerçekleşen operasyona 20’den fazla uçağımız katılırken terör örgütü PKK’ya ağır bir darbe daha indirildi” ifadesi kullanıldı.

Bakanlığın sosyal medya hesabında ise “Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, Irak kuzeyindeki Asos’ta icra edilen hava harekâtını, Hava Kuvvetleri Harekât Merkezinden sevk ve idare etti. Harekât Merkezinde, Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Güler ve Kuvvet Komutanları da hazır bulundu” denildi.

Öte yandan TSK’ya ait savaş uçaklarının ve SİHA’lar bu sabah Süleymaniye'nin Pencwin ilçesine 8 köyün kırsalını bombaladığı kaydedilmişti.

Saldırıya ilişkin açıklama yapan Pencwin Kaymakamı Zana Rahman, hava saldırılarının sabaha karşı 06:30’da başladığını ve yaklaşık 20 dakika sürdüğünü belirterek, şans eseri sivillere yönelik can kaybının olmadığını belirtti.

Rahman, “Ancak bombardıman nedeniyle insanlar korku ve endişe içinde. Çünkü bombalanan bölgelerde tarım ve hayvancılık yapılıyor, köylülerin geçim kaynağı bu” diye konuştu.