image

PeyamaKurd - AB ülkelerinin uyguladığı yaptırımlara dikkat çeken Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zaharova, siyasi çılgınlık içinde olan başta Litvanya olmak üzere Avrupa ülkelerinin, Belarus’a uygulanan yaptırımlardan etkilenen şirketlerinin artık hesabını tutmadığını dile getirdi.

Telegram kanalından açıklamada bulunan Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, "Avrupa, özellikle de Litvanya, ‘rejimlere’ karşı mücadele oyununu abartmışlar ve siyasi çılgınlık içinde ‘kendi insanlarına açılan ateşin’ kurbanlarının artık sayısını tutmuyorlar bile" dedi.

Zaharova, Avrupa Birliği’nin (AB) Belarus’un bazı ekonomik sektörlerine karşı yaptırım getirdiğini hatırlatarak şu ifadelere yer verdi:

"Bu yaptırımlar Avrupalılar, özellikle de Litvanyalılar için nasıl sonuçlandı? (Litvanya’nın) Klaipeda Limanı Müdürü Latakas’ın değerlendirmelerine göre, limanın yaptığı cironun yüzde 30’dan fazlası Belarus’a tekabül ediyor. Büyük kısmı potasyumlu gübreler. Ama şimdi bu potasyumlu gübreler ile ticari ve lojistik işlemler yasaklandı. İşletme faaliyetlerinden kaynaklanan kayıplar kritik olacak. Litvanyalı uzmanların hepsi, Belarus potasyumunu ikame etmenin neredeyse imkansız olacağını beyan ediyor. Siyasi gözlemci Aleksey İlyaşeviç açıkça söylüyor: Litvanya yönetimi Klaipeda limanı için ‘ölüm fermanı’ için lobi çalışmaları yaptı."

Ayrıca Sözcü Zaharova, yaptırımlardan, yük trafiğinin dörtte biri Belarus’a tekabül eden Litvanya Demiryolları’nın da etkileneceğini kaydederek, "Ardından, domino taşları gibi, yan ve alt işletmeler dökülecek. Tüm bunları uzmanlar söylüyor" diye ekledi.