image

PeyamaKurd - AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, HDP’nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın en kısa zamanda serbest bırakılmasını umduklarını ifade etti.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden sorumlu AB Komiseri Johannes Hahn, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile birlikte ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

Basın açıklamasında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Demirtaş ile ilgili vermiş olduğu kararına değinen Mogherini, "Demirtaş'ın serbest bırakılmasını umuyoruz" şeklinde konuştu.

Basın toplantısında AB-Türkiye ilişkilerine değinen Çavuşoğlu, "Gezi olaylarından bu yana halkın iradesiyle seçilmiş hükümeti devirmek için çok sayıda girişimler oldu. Yüksek Düzeyli Siyasi Toplantıları'n yanında AB ile diğer alanlarda da ilişkimiz var. Bu toplantıları önümüzdeki süreçte de sürdürmemiz gerekiyor" sözlerine yer verdi.

Çavuşoğlu’ndan sonra söz alan Mogherini, "AB Türkiye'ye göç krizinde destek vermeye devam edecektir. Bizim ortaklığımız ve iş birliğimiz oldukça önemli. Suriye, Irak, İran, Orta Doğu barış süreci ve körfez bölgesi açısından da önemlidir” ifadesini kullandı.