image

PeyamaKurd - Tüm dünyayı etkisi altına alan yeni tip Koronavirüs aşısı üzerinde çalışan ABD merkezli bioteknoloji şirketi Moderna, Kovid-19'a karşı geliştirdikleri aşıyla ilgili 3. faz klinik deneylerin Kovid-19 hastalarında yüzde 94.1, ağır vakalarda ise yüzde 100 etkili sonuç verdiğini açıkladı.

Geliştirilen aşı ile ilgili açıklamada bulunan Moderna, koronavirüs aşısının acil kullanımına izin verilmesi için ABD Gıda ve İlaç Dairesine (FDA) başvuruda bulunulduğunu da duyurdu.

Diğer taraftan aşı çalışmalarını sürdüren Pfizer ise, koronavirüs aşısının acil kullanımına izin verilmesi için geçtiğimiz hafta FDA'ya başvuruda bulunan ilk Amerikan ilaç şirketi olmuştu. FDA, Pfizer'a yetkilendirme kararının görüşüleceği toplantının 10 Aralık'ta yapılacağını açıklamıştı. Moderna da FDA'nın bu karar için bir hafta sonra (17 Aralık) toplanacağını açıkladı.

Yüzde 94,5 ağır olan hastalara yüzde 100 sonuç

ABD menşeli şirket Moderna geçtiğimiz haftalarda klinik deneylerden elde edilen geçici sonuçlara göre aşının Kovid-19'u engellemede yüzde 94,5 başarılı olduğunu duyurarak, salgına karşı çözüm bulduğunu açıklayan ikinci şirket olmuştu.

Koronavirüs aşı denemeleri kapsamında toplam 30 bin gönüllünün katıldığı 3. faz testlerde 196 kişide Kovid-19'a rastlandığını açıklayan şirket, bu kişilerin 30'unun hastalığı çok ağır geçirdiğini ve bu gönüllülerden hiçbirine Moderna'nın aşısının enjekte edilmediğini bildirdi.

Ayrıca Moderna, elde edilen bu sonucun aşının ağır Kovid-19 vakalarını engellemede "tam başarı" sağladığını ilan etti.