image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Katar’da Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah Sisi ile el sıkışması sonrası ikili ilişkilerin normalleşmesi yönünde yeni adımlar beklenirken, Mısır'dan Türkiye'nin Rojava’ya düzenlediği hava saldırılarına karşı çıkan bir açıklama geldi.

ABD ve Rusya'nın ardından Mısır da Türkiye'nin Rojava ve Kürdistan Bölgesi’ndeki operasyonuna karşı çıktı.

Türkiye, operasyonlarını derhal durdurmalı

Mısır Dışişleri Bakanlığı, yayınladığı açıklamada Türkiye'nin söz konusu bölgedeki operasyonlarını derhal durdurması gerektiğini vurguladı.

Türkiye'nin operasyonlarının Suriye ve Irak'ın egemenliğine aykırı olduğu ifade edilen açıklamada, “Kardeş Arap ülkeleri Irak ve Suriye'ye son günlerde Türkiye ve İran tarafından düzenlenen saldırıları büyük endişeyle takip ediyoruz. Bu saldırılar iki ülkenin egemenliğinin ihlalidir” sözleri yer aldı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ahmed Ebu Zeyd imzasıyla yayınlanan açıklamada, “Mısır, kan dökülmesini ve daha fazla istikrarsızlığı önlemek için gerilimin düşürülmesi çağrısı yapıyor” denildi.

Türkiye-Mısır ilişkileri, 2013'te Mısır'da Müslüman Kardeşler iktidarının devrildiği darbeyle kopmuş, Erdoğan o dönemde Müslüman Kardeşler'e büyük destek vermişti.