image

PeyamaKurd - Pentagon'da ortak basın toplantında konuşan ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, ABD’nin Afganistan’daki ana misyonun artık çekilmek olduğunu ifade ederek, gelecekte Afgan kuvvetlerinin başka bir ülkede eğitilmesi seçeneğinin de mümkün olduğunu belirtti.

Orgeneral Milley ve ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, yönetimin 100 günlük savunma icraatlarına dair değerlendirmelerde bulunarak ABD’nin Afganistan’dan çekilme sürecine dair son gelişmeleri paylaştı.

"Askeri amacımız, misyon değişimidir"

Afganistan’dan Amerikan askerlerinin çekilmesine ilişkin konuşan Milley, "Ana askeri amacımız Afganistan’daki ABD askerlerinin planlı, güvenli ve düzenli bir şekilde çekilmesini gerçekleştirmek üzere misyon değişimidir" ifadesini kullandı.

Milley, ABD Başkanı Joe Biden’ın çekilme için eylüle kadar süre verdiğini anımsatarak, söz konusu bu sürede çekilmeyi tamamlayacaklarını dile getirdi.

"Bir askeri üs Afgan güçlerine teslim edildi"

Taliban’ın Afganistan güçlerine saldırılarını devam ettirdiğini belirten Milley, Taliban’ın son bir yılda günlük 80 ila 120 saldırı düzenlediğini ve bu ortalama saldırı sayısının ABD’nin çekilme sürecinin başlamasından sonra da devam ettiğini vurguladı.

Ayrıca Milley açıklamasında, Afganistan’dan çekilme sürecinin güvenliğine ilişkin verdiği bilgide, şu ana kadar Helmand vilayetinde bir üssün Afgan güçlerine teslim edildiğine dikkat çekti.

Genelkurmay Başkanı Milley konuşmasının devamında, çekilmenin güvenli bir şekilde icra edilmesi için 6 B-52 bombardıman uçağı, 12 F-18 savaş uçağı ve Eisenhower uçak gemisinin bölgede bekletildiğini kaydetti.