image

PeyamaKurd- Amerikan ordusu içindeki askeri kaynaklarıyla bilinen Military Times sitesi: Menbiç'de Kürtlerle ortak devriye yapan koalisyon askerlerine ateş açıldı. Ateş açanın Türkiye destekli güçler olduğu iddia iddiasını gündeme taşıdı.

Suriye’nin Türkiye ile ABD arasında gerilim konusu olan Menbiç’te, ‘Türkiye destekli güçlerin devriye gezen Amerikan askerlerine ateş açtığı’ belirtildi. ABD liderliğindeki terör örgütü IŞİD’le mücadele koalisyonunun sözcüsü Albay Sean Ryan, Menbiç’deki ABD askerlerine ateş açıldığını doğruladı fakat bu eylemi ‘Türk destekli güçlerin gerçekleştirip gerçekleştirmediği konusunda ise konuşmadı.

Ryan, “Kentte Menbiç Sivil Konseyi ile ortak devriye halinde olan koalisyon askerlerine ateş açıldı onlar da yanıt verdi. Askerler Menbiç Sivil Konseyi ile birlikte bir devriyedeydi ve bilinmeyen bir kaynaktan ateş açıldı. Olay hızla sona erdi; tetikte olmak gerekliliğini de hatırlattı” diye belirtti.

Menbic’de devriye gezen koalisyon askerlerine çok sık ateş açılmadığını ifade eden Ryan, “Menbiç göreceli olarak güvenliydi ama burası Suriye’de bulunuyor ve çok sayıda güçler sorun çıkarmaya çalışıyor” dedi.