image

PeyamaKurd - Yeni tip koronavirüs pandemisinin ardından ilk yurt dışı ziyaretini İsrail'e yaptı. ABD’li Pompeo ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ortak basın toplantısı gerçekleştirdi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, isim vermeden Çin'i hedef alarak, "Siz (İsrail) iyi bir ortaksınız, bazı ülkelerin aksine bilgiyi paylaşıyorsunuz" sözlerini dile getirirken, İran'a ilişkin ise salgına rağmen 'kaynaklarını terörü teşvik etmek için kullanıyorlar” dedi.

Görüşme öncesi gerçekleştirilen basın toplantısında, isim vermeden salgınının başlangıcında bazı bilgileri saklamakla suçlanan Çin'i hedef alan Pompeo, Netanyahu'ya hitaben, "Siz (İsrail) iyi bir ortaksınız ve bilgiyi gizlemeye ve üzerini örtmeye çalışan bazı ülkelerine aksine bilgiyi paylaşıyorsunuz. O ülke hakkında da konuşacağız" sözlerini kullandı. 

Ardından  İran'a da yüklenen Pompeo, "İranlılar bu salgın sırasında, Ayetullah rejiminin kaynaklarını terörü teşvik için kullanıyor. Bu durum, ülkeyi (İran) yönetenlerin ruhlarına ilişkin birçok şeyi söylüyor" dedi.