image

PeyamaKurd - ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Orta Doğu'daki "eski sorunların" çözümü için "yeni fikirlere" ihtiyaç duyulduğunu ifade ederek, uluslararası topluma 2020'de bitecek silah ambargosunun ardından serbest kalacağını olan ve yeni kargaşalar yaratacağını belirttiği İran'a karşı tedbir çağrısında bulundu.

İran'ı Suriye, Irak, Yemen ve Lübnan'da terör ve kargaşa yaratmakla suçlayan Pompeo, "BM Güvenlik Konseyi'nin Ekim 2020'de bitecek İran'a yönelik silah ambargosunu ve (İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı) Kasım Süleymani'ye yönelik seyahat kısıtlamalarını yakından izliyoruz. Tüm dünya da takip edebilir. Dışişleri Bakanlığı’nın web sitesinde İran ile ilgili bölümde geri sayım yapan bir saatimiz var. İran'ın terör rejimini güçlendirme kapasitesini kısıtlamak için zaman daralıyor. Uluslararası toplumun İran serbest kaldığında yaratacağı yeni kargaşayı görmek ve bunu engellemek için yeterince vakti var” açıklamasını yaptı. 

Suriye, Yemen, Libya ve İran sorununun çözümü içinse Orta Doğu'da büyük bir işbirliği gerektiğini aktaran kaydeden Pompeo, "Eski sorunların çözümü için yeni fikirlere ihtiyacımız var" dedi.