image

PeyamaKurd - AKP’li Midyat Belediyesi, yıllardır kullanılan logosunda değişiklik yaptı. Belediye Meclisi, Midyat Belediyesinin logosunda farklı inanç gruplarını (Hristiyan, Müslüman ve Ezidiler) temsil etmek için bulunan sembolleri değiştirdi.

Ezidilerin inancında “Melek Tavus” (Kürtçe: Tawusê Melek, Ezidilik inancında Tanrı Azda tarafından yaratılan ve kendisine evreni ve insanları yaratma görevi verilen Melek-Tanrı) olarak bilinen sembolü çıkardı ve Hıristiyanları temsil eden çan kulesini geri plana çekti. Logoda iki adet güvercin ve ay-yıldız öne çıkarıldı.

Belediye encümen toplantısında alınan bu karar kamuoyunda tepki çekti.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Süryani Milletvekili Tuma Çelik, Mezopotamya Ajansı’na değerlendirmelerde bulundu.

Çelik, “Süryaniler, Ezidiler, Mahelmiler, Araplar, Kürtler, Müslümanlar ve Hıristiyanlar bir arada yaşıyorlar. Aralarına hiçbir sınır koymadan. Bu yaşam biçimi binlerce yıldır devam ediyor. Bu güne kadar merkezi otoritenin yapmış olduğu müdahaleler dışında bu kimlikler arasında bir sorun yaşanmadı. Zaman içinde dışarıdan yapılan müdahaleler nedeniyle önce Süryaniler göç etmek zorunda kaldı. Ardından Ezidiler aynı durum ile karşılaştılar. Bugün ortaya çıkan bu durum nedeniyle de Süryaniler ve Ezidiler Midyat’ta yok olmakla karşı karşıya geldiler” ifadesini kullandı.

HDP’li vekil Çelik açıklamasının devamında, “Merkezi otoriteye baktığımızda yerel iktidarda bulunan insanlar sürekli Midyat’ın dinler ve dinler şehri olduğunu söylerler ama bir de bakıyoruz ki; hem halklar bakımında hem de görünürlük anlamında egemen anlayışın dışındaki kimliklere yaşam hakkı tanınmıyor. Görünürlükleri ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Bugün de belediyenin yapmaya çalıştığı şey aynı” sözlerine yer verdi.