image

PeyamaKurd- Suriye’de 'itaatsizlik' ve 'görevi kötüye kullanma' gerekçesiyle suçlanan bazı gruplara karşı Türkiye’ye bağlı diğer İslamcı gruplar müdahale etti.

Middle East Eye’nin haberine göre, bölgedeki bir savaş gözlemcisi, Efrin’e nüfuz etmek için savaşan gruplar arasında yaklaşık 40 kişinin hayatını kaybettiğini belirtti. Türk birlikleri ve müttefikleri olan isyancı gruplar, iki ay boyunca hava ve kara saldırısının ardından Efrin bölgesini Mart ayında Kürt güçlerinden almışlardı.

“Böyle bir durum ilk defa yaşanıyor”

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), çatışmaların bazı ilçelerde Cumartesi günü patlak verdiğini sonrasında ise yaklaşık 40 kişinin öldüğünü duyurdu.

Ankara yanlısı isyancılar, Türk Askeri Kuvvetlerine "itaatsizlik" ve "Suistimal yapmakla" suçlanan yaklaşık 200 savaşçıdan oluşan bir gruba karşı koyduklarını belirttiler.

Gözlemevi başkanı Rami Abdul Rahman, şiddetli çatışmaların "isyancıların Efrin'i ele geçirmesinden bu yana görülmemiş bir durum" olduğunu söyledi. "Çatışmalar gruplar arasında terörü kışkırttı" diyen Rahman, "Türk tankları şehrin sokaklarında devriye geziyor" diye de ekledi. Gözlemevi, Efrin’de yaşanan bu olaylardan sonra Türklerin bölgede sokağa çıkma yasağı ilan ettiğini de duyurdu.

“Kürtlerin evleri yağmalandı”

Türk askerleri ve müttefikleri Arap grupları, Efrin’i YPG’den aldığından bu yana, Uluslararası Af Örgütü de dahil olmak üzere Birleşmiş Milletler ve insan hakları grupları, Efrin’deki ihlalleri ve insanlık suçlarını belgelediler.

Türkiye Efrin’e yönelik, Ocak ayında "Zeytin Dalı" operasyonunu başlatmıştı. Türkler ve destekçileri bölgenin kuzeyindeki yerleri kontrol ettikten sonra orada yaşayan Kürtlerin dükkân ve evleri yağmalayarak insanların yerlerinden göç etmesine neden oldular.

| Haberin Türkçe çeviri kaynağı PeyamaKurd’e aittir.