image

PeyamaKurd - Londra merkezli Middle East Eye, 2023 seçimleri öncesi Türkiye’deki durumu analiz eden bir yazı yayımladı.

Analizde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 20 yıllık iktidarında en zor dönemlerden birini geçirdiği vurgulandı.

Muhalefet partilerinin durumlarına da değinen analizde, “Erdoğan’ın 2000’lerde Türkiye’nin maliyesini idare etmesine övgüde bulunan ortodoks ekonomistler, şimdi onun faiz oranlarını düşürme konusundaki ısrarına, para birimi ve enflasyon kontrolden çıkmışken bile dehşet içinde bakıyorlar” denildi.

MetroPoll direktörü Özer gazeteye verdiği demeçte şu ifadeleri kullandı:

“AKP 19 yıldır iktidarda. Genel olarak bu kadar uzun süre yönetimde olmak yıpranmak için yeterli bir sebep.” dedi. Sencar, Ancak ekonomideki bozulma tüm toplum tarafından anlaşılmaktadır. Oy kaybında birçok faktör etkili olsa da asıl sebep ekonomideki krizdir.”

Sencar ayrıca, muhalefetin “güçlü bir aday çıkarması halinde seçimi kazanabileceğini” de sözlerine ekledi.

Öte yandan Ekrem İmamoğlu’nun belediye başkanlığı seçimleri boyunca kampanyalarını yürüten Ateş İlyas Başsoy AKP’nin desteğinin temelini kente göç eden milyonlarca kırsal işçinin oluşturduğunu, ancak çocuklarına bu vefanın aktarılmadığını belirtti. Bu kesimin, ekonomik krizden en çok zarar görenler arasında yer aldığını vurguladı.

Sözlerini Türkiye’deki ekonomik süreçle sürdüren Aksoy, Türk lirası bir yılda yarı yarıya değer kaybetti. Ülkenin yüzde yetmişi adaletsizlikten ve yoksulluktan şikayet ediyor. Ama yüzde 30 kayıtsız şartsız itaat eden bir kesim var. Bu demek oluyor ki ikna edecek çok az insan kaldı. Erdoğan yine kazanabilir” diye konuştu.

“Kürt seçmenin seçimlerdeki rolüne dikkat çekildi”

Diyarbakır’daki Dicle Üniversitesi’nde hukuk profesörü olan Vahap Coşkun, gazeteye verdiği demeçte cumhurbaşkanlığı seçiminin muhalefet için “kritik” olacağını belirtti.

Coşkun, “CHP ve muhalefet partileri, Kürtlerin fazla tepki göstermeyecekleri bir aday üzerinde anlaşırlarsa, Kürt seçmenin çoğunluğunun Erdoğan’a karşı desteğini alabilirler” dedi.

HDP’nin destekleyeceği ittifakın büyük ihtimalle kazanacığını vurgulayan Coşkun, “Mevcut şartlarda HDP’nin AKP ve Erdoğan ile birlikte hareket etmesi mümkün değil” değerlendirmesinde bulundu.

Coşkun son olarak, “CHP’nin önceliği seçimi kazanmak. Bu nedenle CHP Kürt meselesinde radikal bir öneride bulunmuyor ve konunun muhatabı olmak istemiyor… Bu yüzden de Kürtlerin büyük beklentileri olmamalı” dedi.