image

PeyamaKurd - John Bolton, İsrail ve Türkiye'ye yapacağı ziyaretler önce Suriye’nin karmaşık durumuna ilişkin konuştu. Bolton, ABD’nin Kürtler konusunda net olduğunu vurguladı. Bolton, “Kürtleri korumaya yönelik anlaşma olmadan mümkün değil” dedi

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı John Bolton, ABD’nin Kürt müttefiklerini korumayı kabul etmesi gerektiğini söyleyerek Suriye’den çekilmesi konusunda yeni bir şart ekledi.

Bolton gazetecilere verdiği demeçte, “Kürtleri korumaya yönelik anlaşma imzalanmadan Suriye’den ABD askerlerinin çekilmesi gerçekleşmeyecek” vurgusunu yaptı. 

Middle East Eye’nin haberine göre Bolton ayrıca 2.000 ABD kuvvetinin geri çekilemeyebileceğini de belirtti.

YPG savaşçıları, IŞİD terörü, Suriye’nin Beşar Esad’ın güçlerine karşı ve hatta bazen birbirlerine karşı çatışan ve bölgede terör estiren sözde İslamcı çetelere karşı da çetin bir mücadele verdi.

Türkiye'ye seyahat edecek olan Bolton, ABD'nin hedefleri konusunda Türkiye ile de konuşacaklarını belirtti. Konuya yönelik Türkiye’den de açıklama geldi.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın Türkiye'nin hedeflerinin YPG, PKK ve IŞİD olduğunu söyledi. Kalın ayrıca, Kürtleri zulümden kurtaracaklarını kaydetti.

Hem Trump hem de Bolton, Kürtlerle uzun zamandır sempati duyuyorlar. Trump Eylül ayında, New York'ta düzenlediği basın toplantısında, “Ben onları (Kürtleri) çok seviyorum. Onlar büyük savaşçılar” demişti. Bolton ise Kürdistan referandumunda çıkan sonuçlara ilişkin, “ABD, çıkan sonuca saygı duymak zorunda” demişti.

 

| Çeviri kaynak PeyamaKurd |