image

PeyamaKurd - Ege ve Akdeniz'de Türkiye ile gerillim yaşanan Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, Atina'da ABD Temsilciler Meclisi üyelerinden oluşan heyet ile bir görüşme gerçekleştirdi. Taraflar, Türkiye-Yunanistan başta olmak üzere ikili ilişkileri masaya yatırdı.

Görüşmelere dair Yunanistan Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamaya göre, toplantıda konuşan Başbakan Miçotakis, Yunanistan-ABD ilişkilerinin "son derece iyi bir seviyede" olduğunu vurgulayarak iki ülke arasındaki askeri iş birliğinde kaydedilen ilerlemeye vurgu yaptı.

Yunanistan Başbakanı, Dedeağaç'ın stratejik açıdan büyük bir öneme sahip olduğunu savunarak, Yunanistan'ın, Avrupa'ya enerji akışında önemli bir giriş kapısı olmasının yanı sıra Amazon, Microsoft ve Google gibi firmaların yatırımlarıyla data stok ve yönetimi alanında da önemli bir merkez haline geldiğini belirtti.

"Türkiye ikili ilişkilerde gerilimi tırmandırıyor"

Ayrıca Miçotakis açıklamalarında, Türkiye'nin ikili ilişkilerde gerginliği tırmandıran söylemlere sahip olduğunu savunarak görüşmede bu iddialara yer vererek, Yunanistan'ın uluslararası hukuk ve deniz hukuku temelinde diyalogdan yana olduğunu kaydetti.