image

PeyamaKurd - Geçen hafta üçüncü çeyrek büyümesi ve kasım enflasyonu gibi önemli verilerin açıklanması sonrası haftayı 7,80'den kapatan dolar, yeni haftada 7,86 seviyesinde.

Piyasalarda beklentilerin oldukça üzerinde artış gösteren enflasyonun ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan (TCMB) 24 Aralık kararına ilişkin yeni faiz artışı beklentileri kuvvetlendi.

Dolar/TL, geçen hafta enflasyon verisiyle sert dalgalansa da, genel olarak 7,8 etrafında yatay bir seyir izlerken Türkiye'nin kredi iflas takası primi (CDS) 350 baz puana kadar geriledi.

“Moody’s Türkiye için bir değerlendirmede bulunmadı”

Kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, takviminde olmasına rağmen cuma günü Türkiye için bir not değerlendirmesinde bulunmadı.

Hazine bugün iki ihale ile başlayacağı aralık ayı borçlanma programını yarın gerçekleştireceği iki ihale ile tamamlayacak. Hazine bugün iki ve beş yıl vadeli sabit kuponlu tahvillerin yeniden ihraçlarını gerçekleştirecek.

Dolar kuru bu sabah saatlerine 7,86 seviyelerinde, euro ise 9,53 seviyelerinde işlem görüyor.

Euronun dolar karşısında Nisan 2018'den bu yana en yüksek seviyelere ulaşmasıyla dolar/TL yatay seyir izlese de, euro/TL geçen hafta yükseliş gösterdi. Tüketici enflasyonu kasımda aylık yüzde 2,3, yıllık yüzde 14,03 ile beklentilerin oldukça üzerinde artış gösterdi.