image

PeyamaKurd - Bugün öğlen saatlerinde bir açıklama yaparak Merkez Bankası’na gideceğini duyuran Kılıçdaroğlu, kurmaylarıyla beraber saat 15.30’da Şahap Kavcıoğlu’nun başkanlık yaptığı TCMB’yi ziyaret etti.

Kılıçdaroğlu Türkiye Merkez Bankası’na yaptığı olağandışı ziyaretinin ardından Erdoğan’a çağrıda bulunarak, “Merkez Bankası'nın, 'faiz yükselir mi, faiz düşer mi' bu konuda kararı sen değil, kararı liyakatli kişiler versinler" dedi.

Merkez Bankası'nda 3 ismin görevden alınmasıyla dün gece 9.18 lirayı aşan dolar, sabah saatlerinde 9.13 liraya çekildi. Piyasa kapanışının ardından ise 9.20 lirayı aşarak yeni tarihi zirvesini gören dolar, muhalefetin iktidara tepki göstermesine yol açtı.

Doların rekor kırmasıyla birlikte bugün olağandışı şekilde Merkez Bankası’nın yolunu tutan Kılıçdaroğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek, "Sıcak siyasetin buraya girmesinden rahatsızlığımızı ifade ettik. Buradan Erdoğan'a açık ve net çağrı yapıyorum. Lütfen Merkez Bankası'nın kurumsal kimliğine saygı göster ve Merkez Bankası'nın, 'faiz yükselir mi, faiz düşer mi' bu konuda kararı sen değil, kararı liyakatli kişiler versinler" diye konuştu.

“Son 45 günde Türk lirası, dolar karşısında yüzde 10 değer kaybetti”

Türk Lirası’nın (TL) dolar karşısında değer kaybetmesine dikkat çeken Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Son 45 günde Türk lirası, dolar karşısında yüzde 10 değer kaybetti. Bu rakam ciddi bir rakam. 45 günde Türk lirasının büyük değer kaybetmesi fiyat istikrarının olmadığını gösteriyor. Ve bunun yansımaları sokaktaki insana gelecek. Sokaktaki insan bunun yansımalarından büyük ölçüde etkilenecek. Esnafından tutun taşeron işçisine kadar veya işsizlere kadar mutfağı büyük ölçüde etkileyecek bu.

Gördüğümüz tablo şudur, bugüne kadar hep vatandaşın ağzında bir lokma vardı, lokmayı almaya çalışıyordu mevcut hükümet, şimdi mutfağındaki tencereyi de almaya çalışıyor.

Dolayısıyla önümüzdeki süreç bir zam yağmuru olarak vatandaşın önüne gelecek. Bu konudaki bütün duyarlılıklarımızı, hassasiyetimizi bir şekliyle ifade ettik. Bunu da ifade etmek zorundaydık zaten.”

“Zam yağmuru gelecek”

Kılıçdaroğlu, TL’nin dolar karşısında kaybettiği değere vurgu yaptığı konuşmasının devamında şu şekilde konuştu:

“Dövizin sürekli Türk lirası karşısında yükselmesi ya da Türk lirasının değer kaybetmesinin endişelerini de ifade ettik. Çünkü önümüzdeki kış zam yağmuru gelecek. Elektrikten, akaryakıttan, doğalgazda ‘Kara Kış’ olmayabilir ama fakirin fukaranın hakkını hukukunu korumak açısından, onların pahalı elektrik, pahalı doğalgazla karşılaşmamaları açısından en azından bütçelerine belli zaman dilimleri içerisinde katkıda bulunmak için bir fonun oluşturulması gerektiğini ifade ettim. Bu fon mutlaka olmalı, aksi halde bu kış vatandaşlar için çok kötü olacak.”