image

PeyamaKurd - Fransa’nın Türkiye’ye yönelik ekonomik yaptırımı gündeme getiren Almanya Başbakanı Angela Merkel, 10 Aralık'taki AB Liderler Zirvesinde Türkiye konusunun da masaya yatırılacağını belirtti. 

Avrupa Birliği (AB) üye ülkeleriyle video konferans yöntemiyle yapılan toplantı sonrası düzenlenen basın toplantısından açıklamada bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye ile ilgili konuştu. 

Zirve ile ilgili açıklamada bulunan Merkel, “AB Liderler Zirvesi'nde Türkiye konusunu da görüşeceğiz bu konuda mutabık kaldık. O zamana kadar elbette gelişmelere bakmalı ve sonra bir karar vermeliyiz ancak bugünden bir şey söyleyemem. Söyleyebileceğim sadece meselelerin şu anda işler bizim istediğimiz gibi gitmediğidir” ifadesini kullandı. 

"Çözülmesi Gereken Ciddi Bir Sorun..." 

Merkel, Macaristan ve Polonya’nın, AB fonlarının hukukun üstünlüğü koşuluna bağlanması girişimi nedeniyle AB bütçesini ve korona virüsünün (Kovid-19) ekonomik sonuçlarına karşı hazırlanan kurtarma programını veto etmesini de ele alarak, “Bu çözmemiz gereken çok ciddi bir sorun” dedi.