image

PeyamaKurd - Türkiye ziyaretinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşen Almanya Başbakanı Angela Merkel basın toplantısında, Doğu Akdeniz, Afganistan, Libya ve Suriye'deki gelişmeleri değerlendirdi.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Türkiye'ye yaptığı veda ziyaretinde, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile  Huber Köşkü'nde ortak basın toplantısına katıldı.

Doğu Akdeniz, Afganistan, Libya ve Suriye ele alındı

Merkel'e teşekkür ederek konuşmasına başlayan Erdoğan, "Türkiye olarak Avrupa Birliği'ne (AB) tam üyelik yolunda önümüze çıkan engellemelere rağmen Merkel'in katkılarını takdirle hatırlayacağız" dedi.

Merkel ile gerçekleştirdiği görüşmenin detaylarıyla ilgili konuşan Erdoğan açıklamalaında, "Türkiye-AB ilişkilerinin ilerlemesine ilişkin görüşlerimizi teyit ettik. Doğu Akdeniz, Afganistan, Libya ve Suriye'deki gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulundu." ifadesini kullandı.

Avrupa'da Türk toplumuna yönelik ırkçılık ve ayrımcılık yapıldığını dile getiren Erdoğan, "Irkçılık, ayrımcılık ne yazık ki Avrupa'daki Türk toplumunun başlıca sorunu olmaya devam ediyor. Etkin tedbirler alınması büyük önem taşıyor" açıklamasında bulundu.

"Yasadışı göç konusu çok önemli bir konu”

Türkiye ile ilişkilerine değinen Almanya Başbakanı Angela Merkel konuşmalarında, "İnsan kaçakçılığını engellemek istiyoruz. AB'nin bu konuda Türkiye'yi desteklemesi bir gereklilik, bir şart" değerlendirmesinde bulundu.

"Türkiye'de tutuklu bulunan Alman vatandaşlarına da değindik" diyen Merkel, "İnsan hakları konularına da değindik. Almanya'da ırkçı, yabancı düşmanı olayları takip ettiğimizi ve bunlara her zaman karşı çıktık. Yasadışı göç konusu çok önemli bir konu” sözlerine yer verdi.

"Libya konusu Berlin Konferansından sonra Fransa'da olacak"

Ayrıca Merkel konuşmalarında, Suriye, Libya ve Afganistan'daki sorunlara değinerek şu ifadeleri kullandı:

“Suriyeli mülteci ve göçmenler konusunda Türkiye çok önemli çalışmalara imza attı. Afganistan'a insani yardım konusunda da görüştük. BM ile birlikte Afganistan'da felaketler yaşanmaması için çalışmalıyız. Suriye'deki durum konusunda yoğun bir bilgi alışverişinde bulunduk. İdlib'deki durum da halen gergin. Libya konusunu ele aldık. Berlin Konferası'ndan başlatılan devamı Fransa'da olacak.

Kalıcı bir çözüme ulaşılmasını arzu ediyoruz. Libya'dan yabancı güçlerin çekilmesi gerektiğini ifade ettim. Ülkelerimizdeki duruma baktığımızda Türkiye'de orman yangınları oldu, Almanya'da sel felaketleri yaşandı. Bu olaylar iklimin ne kadar önemli olduğunu ortaya koydu. G-20 konferansı gerçekleşecek.

Çok kapsamlı bir görüşmemiz oldu. Yunanistan ile Türkiye arasındaki ilişkileri de ele aldık. Halen burada aşılması gereken bazı sorunlar var ancak bunların sadece görüşülerek başarılacağını düşünüyorum. İşbirliği için görüş ayrılıklarına rağmen diyaloğumuzu sürdürdüğümüz için çok teşekkür etmek istiyorum."