image

PeyamaKurd- Suriye’deki iki gücün ve onlarca lokal grubun yanı sıra, bölgedeki iki güçlü ülkenin de çekişme yeri haline gelmiş durumda. Çat köyü küçük bir köy olmasına rağmen büyük çekişmelerin yaşandığı bir yerleşim yeri olarak biliniyor.

Köyün bir bölümü Fırat Kalkanı’na bağlı silahlı gruplar ile Türk güçlerinin kontrolünde bulunuyor. Diğer kısmında ise Menbic Askeri Meclisi ile ABD güçleri konuşlanmış durumda.

ABD ile Türkiye arasında yapılan anlaşmanın ilk aşaması bu köyde uygulandı. Türkiye ile ABD güçlerinin işbirliği içinde dağılımının içerdiği anlaşma burada görüşüldü. Türk askerlerinin hareketleri ve devriyeleri açık bir şekilde görülüyor.

Diğer taraftan Menbic Askeri Meclisi’ne bağlı savaşçılar da bölgedeki hareketliği gözetliyor.

Aynı zamanda ABD güçleri, Demokrat Suriye Güçleri (DSG) ile Askeri Meclis güçlerine bağlı güçlerle eşgüdüm içersinde bu bölgede keşif taraması yapıyor. Bu durum da bölgede Türkiye ile ABD’li güçler arasında doğrudan bir işbirliği olduğunu gösteriyor.

Taraflar sivillerin can güvenliğini sağlamak amacıyla çatışmanın yaşanmaması için çaba sarfediliyor. Menbic Askeri komutanları ise, Türkiye’nin Fırat Nehrini geçmesi halinde ellerinin bağlı kalmayacağını belirtiyor.

Rûdaw’da yer alan haber Sacur Cephesi Komutanı Halil Mustafa'nın şu sözleriyle devam ediyor: “Türkiye güçleri bu bölgede vardı ancak şu anda gördüğünüz gibi devriye gezmiyorlar. Bazen ayda 2-3 askeri araçla arka taraflarda devriye geziyorlardı. Ancak anlaşmadan sonra şu anda açık bir şekilde bu bölgelerde bulunuyorlar. Türk askerlerinin buraya geçmesi halinde onlara cevap vereceğiz” diyor.