image

PeyamaKurd- Türkiye’nin ABD ile üzerinde mutabakata vardığı Menbiç’ten yeni gelişmelere ilişkin haberler ve gelişmeler gündemdeki yerini koruyor.

“Özel hesapları var”

Menbiç Askeri Meclisi Sözcüsü Şervan Derviş aralarında ABD’li senatörlerin de bulunduğu üst düzey heyetin bölgeyi ziyaretinin ardından “Menbiç’i tehdit olarak görenlerin özel hesaplarının olduğuna inanıyoruz. Hem Türkiye, hem Suriye rejiminin Menbiç’e dönük emellerini biliyoruz. ” dedi.

Voice America'nın Kürtçe servisine konuşan Derviş, ABD’li senatörler ile biz de görüştük benzer ziyaretlerin daha önce de yapıldı diyerek, “Bu ziyaretlerin öncelikli amacı Menbiç durumunu yerinde incelemek ve kenti yakından tanımaktır. Kendilerine anlatılan ile Menbiç’te yaşananları yerinde gözleyerek karşılaştırıyorlar. Son gelen heyet bu nedenle kentin sokaklarında gezdi, halkla konuştu, bölge sakinlerini dinledi. Tabii halk da kaygılarını dile getirdi” dedi.

.“Burada farklı bir tablo mevcut”

 Biliyorsunuz, özellikle son günlerde Menbiç herkesin gündemine girmiş durumda diye Şervan Derviş, “Türkiye üzerinden gelen tehditlerde de artış var. Özellikle ABD ile yol haritası oluşturulmasından sonra Menbiç’e yönelik tehditler daha fazla gündeme geliyor. Bu yönüyle baktığımızda Menbiç’e yapılan ziyaretlerin bu tehditlerle de yakından ilgisi var. Birileri Menbiç’i kendi güvenlikleri açısından tehdit olarak görürken gelip yerinde görenler, halkı dinleyenler farklı bir tablo ile karşılaşıyor. Biz de bu ziyaretlere özel önem veriyoruz “ dedi.

“Bizzat teyit ediyorlar”

Menbiç başkaları için tehdit değil ifadelerini kullanan sözcü,  “Menbiç, Suriye Demokratik Güçleri’nin desteğiyle Menbiç Askeri Meclisi tarafından özgürleştirildi. Elbet Menbiç’in özgürleştirilmesine Uluslararası Koalisyon Güçleri de büyük bir destek verdi.  Her ne kadar bazı devletler bu durumu çarpıtarak anlatsa bile kenti ziyaret edenler durumu yerinde gözleyerek kentteki güvenlik ve huzuru bizzat teyit ediyorlar.  Bu konuya ilişkin bize söylenenler de farklı değil. Herkes Menbiç’in güvenli ve huzurlu bir kent olduğu konusunda hemfikir” diye konuştu.