image

PeyamaKurd - ABD eski Savunma Bakanı James Mattis, ABD Başkanı Trump’ın ülkesinin kilit ortaklarıyla yeniden bağlantı kurmaya çalıştığı G7 Zirvesi’nden hemen sonra ABD’nin müttefikleri olmadan yaşayamayacağını dile getirdi.

Konuyla ilgili haberi yapan Wall Street Journal gazetesi, Mattis'in önümüzdeki hafta piyasaya çıkacak Call Sign Chaos adlı kitabından alıntılar yaptı.

Gazetenin kitaba ilişkin alıntılarına göre, Mattis, Trump'ın izolasyonizm politikalarını eleştirerek, "Müttefikleri olan ülkeler gelişiyor, olmayanlar ise zayıflıyor. Yalnız bir ABD, halkımızı ve ekonomimizi koruyamaz”  ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Trump'la yaşadığı anlaşmazlıklar nedeniyle 2018'de istifa eden Mattis özellikle Suriye dosyasıyla ilgili, “Genellikle Deniz Kuvvetleri'nde şöyle söylenir: Savaşa girdiğinizde tüm arkadaşlarınızı silahlı hale getirin. Lider, risk anında bizim tarafımızda olan uluslara saygı gösteren sofistike bir strateji göstermelidir” sözlerine yer vermişti.

Eski bakan Mattis'in 3 Eylül'de piyasaya çıkması beklenen kitabından alıntılar, halefi olan ABD Savunma Bakanı Mark Esper'in ilk basın toplantısından birkaç saat önce yayınlandı.

Kitabında Savunma Bakanlığı'ndan istifasına da değinen Mattis, “Somut çözümlerim ve özellikle müttefiklerimizin güvenini korumak konusundaki stratejik tavsiyelerim artık duyulmadığında istifa zamanı gelmişti” yorumunda bulundu.