image

PeyamaKurd - NATO'nun Madrid zirvesi öncesi liderler düzeyinde bir görüşme gerçekleştirileceği kaydedildi.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, salı günü NATO liderler zirvesi öncesi Madrid’de Erdoğan'ın katılımıyla Türkiye, NATO, İsveç ve Finlandiya arasında liderler düzeyinde bir dörtlü zirve yapılacağını ifade etti.

Türkiye Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, katıldığı bir programda NATO müzakereleriyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

"Geri adım atmayacağız"

Sözcü Kalın açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

"İsveç ve Finlandiyalı muhattaplarımızla iki toplantı yaptık. Dün Cumhurbaşkanımızın NATO Genel Sekreteri ile yaptığı telefon görüşmesine binaen biz 3. tur görüşmeleri için Dışişleri Bakan Yardımcımız Sedat Önal Bey'le birlikte tekrar yarın sabah Brüksel'e gidiyoruz.

Madrid zirvesi öncesi bir tur daha yapacağız. Biz meseleyi, üzerinde müzakere ettiğimiz konuları bir noktaya getirdik. Oradan geri adım atmamız söz konusu değil. Bunu karşı tarafa da ilettik, ‘top artık sizin sahanızda’ dedik.

Salı günü Madrid’de Cumhurbaşkanımızın katılımıyla Türkiye, NATO, İsveç ve Finlandiya arasında liderler düzeyinde bir dörtlü zirve yapılacak. Bu zirveye katılmak bizim pozisyonumuzdan geri adım atacağımız anlamına gelmiyor."