image

PeyamaKurd - İspanya'nın başkenti Madrid'de düzenlenen NATO Zirvesi'nin sonunda basın toplantısı yapan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Rusya’ya karşı savaşta Ukrayna'yı gerektiği zamana kadar destekleyeceklerini ifade etti.

Zirvenin sonunda konuşan Emmanuel Macron, Rusya-Ukrayna savaşı ve İsveç ile Finlandiya’nın NATO üyelikleriyle ilgili değerlendirmelere yer verdi.

Macron, Rusya'ya karşı alınan yaptırımların yanı sıra Fransa'nın Ukrayna'ya zırhlı araçlar ve 6 adet Cesar obüsü göndermesine ilişkin kararını anımsatarak, Ukrayna'yı gerektiği zamana kadar destekleyeceklerini belirtti.

Fransa Cumhurbaşkanı açıklamalarında, "(NATO Zirvesi'nde) aldığımız ikinci karar caydırıcılık ve savunma duruşumuzun güçlendirilmesi" diyerek, zirvede NATO’nun doğu kanadındaki duruşlarını güçlendirmek isteğini ifade ettiğini vurguladı.

"NATO, Çin'e karşı ittifak değildir"

NATO güçleri kapsamında konuşlandırılan güçlerle ilgili konuşan Macron, bu kapsamda, Fransa’nın Romanya’ya yeni tugay göndereceğini dile getirdi.

Ayrıca açıklamasında, NATO’nun yeni stratejik konseptine değinerek, "NATO, Çin'e karşı ittifak değildir. Avrupa-Atlantik coğrafi alanında, barış ve toplu savunma için ittifaktır" diyen Macron, söz konusu Çin'in yükselişinin getirdiği sistemsel zorluklara ve Rusya'yla olan iş birliğine değindi.