image

PeyamaKurd - Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Bağdat Zirvesi öncesi Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih ile bir araya gelerek ortak basın açıklaması yaptı.

Basın açıklamasında konuşan Berhem Salih, Fransa’nın Irak için önemine dikkat çekerek, “Fransa’nın Irak’a yardım ve desteğinin sürmesini bekliyoruz” dedi.

“Sayın Macron benim ve tüm Irak’ın dostudur” diyen Salih açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Bu da Fransa’ya duyduğumuz takdirden ileri geliyor. Sayın Macron’la iki ülke arasındaki ilişki ve işbirliği hakkında detaylı bir şekilde konuştuk. Fransa, terörle mücadele, bölgede barış ve istikrarın sağlanması konusunda her zaman Irak’ın destekçisi olacaktır. Fransa ayrıca Irak’ın inşası için ekonomi ve ticaret alanında önemli bir ortaktır. Aramızdaki anlaşmalara vurgu yaptık."

Berhem Salih sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayın Macron’la görüşmemizde Bağdat Zirvesi’ni konuştuk. Ayrıca Irak’ın birkaç yıldır bazı bölge ülkelerinin çekişme alanına dönüştüğünden söz ettik. Ülke liderleri ve temsilcilerinin bugün Bağdat’taki zirveye katılımı, Irak’ın egemenliği ve kalkınması açısından önemli bir destektir. Irak’ı diğer ülkelere bağlayan ortak çıkarlar ve Irak’ın bağımsızlığı, bölgenin istikrarı ve terörle mücadelede etken olacaktır.”

“Fransa’nın Irak’a yardım ve desteğinin sürmesini bekliyoruz”

Irak’ın kendi ayakları üzerinde durabilmesi ve ülkede barış ve istikrarın sağlanması için uluslararası toplumun yardım ve desteğine ihtiyacı olduğunu vurgulayan Berhem Salih, “Fransa’nın Irak’a yardım ve desteğinin sürmesini bekliyoruz” dedi.

Macron: Fransa her zaman Irak’ın taleplerine yanıt vermiştir!

Basın açıklamaında konuşan Macron ise Fransa ile Irak arasında ekonomi ve terörle mücadele alanında önemli bir yardımlaşma ve işbirliğinin olduğunu belirtti.

Macron açıklamasının devamında “Irak’ın istikrarı için önümüzdeki birkaç ay içinde yeni bir çerçeve bulmaya çalışacağız. Fransa her zaman Irak hükümeti ve halkının taleplerine yanıt vermiştir” ifadesini kullandı.