image

PeyamaKurd - Seçim zaferi kazanan Macron, halka hitap etti. Fransa’da resmi olmayan sonuçlara göre cumhurbaşkanlığı seçiminin galibi mevcut Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Birçok yurttaşım beni desteklemek için değil, aşırı sağı engellemek için bana oy verdi” ifadesini kullandı.

Yeni Cumhurbaşkanı seçilen Macron, seçim galibiyetinin ardından başkent Paris’te bulunan dünyaca ünlü Eyfel Kulesi’nin önündeki Champ-de-Mars Meydanı’nda zafer konuşması gerçekleştirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı açıklamalarında , "5 yıllık dönüşümden, mutlu ve zor zamanlardan, istisnai krizlerden de sonra, 24 Nisan 2022'nin bu gününde, çoğumuz önümüzdeki 5 yıl boyunca ülkemize başkanlık etmem için bana güvenmeyi seçti. Fransızların güvenine sahip olduğum için mutluyum, bunun ne gerektirdiğini biliyorum" sözlerine yer verdi.

"Aşırı sağı engellemek için bana oy verdiler"

Ülkedeki son gelişmelere değinen Macron "Akademik, kültürel ve girişimci güçlerimizi özgürleştirmek için çalışmaya, üretmeye dayalı hümanist, cumhuriyetçi, sosyal, ekolojik bir proje seçtiniz" dedi.

Ayrıca Macron, aşırı sağın hükümete gelmemesi için kendisine oy verenlere teşekkür ederek, "Birçok yurttaşımın beni desteklemek için değil, aşırı sağı engellemek için bana oy verdiğini biliyorum, onlara teşekkür ediyorum" değerlendirmesinde bulundu.

Macron konuşmalarında, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turunda kendisine oy vermemeyi seçenlere ve çekimser kalanlara seslenerek, “Sessizlikleri, bizim de yanıt vermemiz gereken bir seçimi reddetme anlamına geliyordu” dedi.