image

PeyamaKurd - Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa'nın "kırmızı çizgileri"ni aşmadan Ukrayna'ya askeri destek sağlamayı sürdüreceklerini belirtti.

Emmanuel Macron, gündeme ilişkin TF1 kanalına konuşma yaptı.

Macron, Fransa'nın Ukrayna'ya askeri destek kapsamında ek silah tedarik etme niyetinde olduğunu belirtti.

Fransa Lideri, "Ukrayna'ya ilave silah tedarik edeceğiz. Nasıl? Üreticilerimiz mümkün olan en kısa sürede silah üretecek... Bazen ihtiyacı olmayan ülkelere gönderilen silahları iade ediyoruz ve diğer ülkelerle ortak programlar yürütüyoruz" dedi.

Fransa'nın, Ukrayna'ya silah tedariki konusunda aşmayacağı bazı "kırmızı çizgileri" olduğunu belirten Macron, "Kendi askeri kapasitemizi, ordumuzun ulusal topraklarımızı savunma kapasitesini, askerlerimizin kapasitesini asla zayıflatmayacağız. Asla. İkincisi ise Ukrayna'ya, bizi bir çatışmaya dahil olma ve Rusya'ya kendi topraklarında saldırma durumuna sokabilecek silahları asla tedarik etmeyeceğimizdir" ifadelerini kullandı.

Emmanuel Macron, Ukrayna'daki savaşın sona ermesiyle Avrupa'nın yeni güvenlik mimarisinin Rusya için güvenlik garantileri içermesi gerektiğini dile getirdi.

Macron, "Yarın nasıl bir güvenlik mimarisi altında yaşamak istediğimizi düşünmeliyiz. Bu bağlamda, özellikle Putin'in, NATO'nun Rusya'nın sınırlarına yaklaştığı ve onu tehdit edebilecek silahlar konuşlandırdığı yönündeki sözleri hakkında konuşacağız" dedi.