image

PeyamaKurd - İngiltere'ye yönelik sert açıklamalarda bulunan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, İngiliz kara sularında avlanmaları için Fransız balıkçıların tamamına lisans vermeyen İngiltere’yi ülkesinin "sinirleri ile oynamakla" suçladı.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, ülkenin kuzeyindeki Aulnoye-Aymeries kentinde bir sağlık kuruluşuna gerçekleştirdiği ziyaret sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

"Sinirlerimizle oynuyor"

Programdaki açıklamalarında İngiltere’nin imzalanan Brexit anlaşmasını uygulaması konusunda sorun yaşadıklarını ifade eden Macron, Fransız balıkçılarının tamamına lisans verilmediğini ve bunun nedenini anlamadıklarını belirterek "(İngiltere) Sinirlerimizle oynuyor" uyarısında bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı konuşmalarında, son haftalardır seslerini yükselttiklerini, bu konunun sadece Fransa’yı değil aynı zamanda Belçika, Hollanda, Almanya ve Norveç’i de ilgilendirdiğini kaydetti.

"Boris Johnson’a açık şekilde söyledim"

Macron, mücadeleyi sürdüreceklerini ve balıkçılarını yalnız bırakmayacaklarını ifade ederek, bu konuda Avrupa Birliği (AB) Komisyonundan harekete geçmesini istediklerini vurguladı.

"Verilen söz yerine getirilmeli" diyen Macron açıklamalarında, "İngiltere anlaşmalar imzaladı ve onlara saygı duyması gerekiyor. Bugün İngiltere bunlara saygı duymuyor. Bunu (İngiltere Başbakanı) Boris Johnson’a açık şekilde söyledim" sözlerine yer verdi.

Macron, Fransa’nın bu konuda hiçbir şekilde taviz vermeyeceğini aktararak, AB Komisyonundan görevini yerine getirmesini, Fransa’nın ve Avrupa’nın çıkarlarını savunmasını beklediğini ifade etti.