image

PeyamaKurd - Başkent Paris'te bulunan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Avustralya'nın Fransa ile imzaladığı denizaltı anlaşmasını iptal ederek ABD ve İngiltere ile ortaklık kurmasıyla yaşanan krizin ardından ABD'li üst düzey isimle ilk kez yüz yüze temas kurdu.

Blinken'in ziyareti ile ilgili Elysee Sarayından yapılan açıklamada, Macron'un Blinken ile baş başa uzun bir görüşme yaptığı ifade edildi.

Sarayın açıklamasında, iki ülke arasındaki iş birliğinin derinleştirilmesi ve güçlendirilmesi fırsatı bulunduğu belirtilerek, bunun özellikle Avrupa Birliği (AB)-NATO iş birliği, Sahel ile Hint-Pasif bölgeleri konularında yapılabileceği vurgulandı.

Blinken: "İlişkileri geliştirme konusunda sabırsızlanıyoruz"

Ayrıca Elysee Sarayı, Macron ve Blinken arasındaki görüşmenin Fransa ile ABD arasındaki güveni tesis etmeye katkıda bulunacağı kaydedildi. Blinken de Twitter hesabından, Macron ve danışmanı Emmanuel Bonne ile önemli görüşme yaptığını dile getirdi.

Öte yandan Blinken, Avrupa, Sahel ve Afganistan ile ilgili ortak güvenlik çıkarlarını görüştüklerini ifade ederek, ikili ilişkileri geliştirme konusunda sabırsızlandıklarını kaydetti.

ABD Dışişleri Bakanı, Fransa Dışişleri Jean-Yves Le Drian ile de bir araya geldiğini, görüşmede ortak ekonomik ve kalkınma ile Hint-Pasifik, Sahel ve Afganistan'daki bölgesel sorunların ele alındığını da belirtti.