image

PeyamaKurd - Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği (AB) üyesi Macaristan'la Rus petrolüne ambargo uygulanması konusundaki anlaşmazlıkla ilgili "ilerleme kaydedildiğini” belirtti.

Macaristan hükümetinden ise olası yaptırım kararına uymanın "atom bombası" etkisi yaratacağını ifade edilen bir mesaj verildi.

Macaristan Devlet Başkanı Viktor Orban'la görüşen Leyen, "Bu akşam Başbakan Viktor Orbán ile yapılan görüşme, yaptırımlar ve enerji güvenliği ile ilgili konuları netleştirmeye yardımcı oldu. İlerleme kaydettik ancak daha fazla çalışmaya ihtiyaç var" açıklamasında bulundu.

Macaristan hükümet sözcüsü Zoltan Kovacs ise, görüşmede Macaristan tarafının olası yaptırım paketini mevcut haliyle destekleyemeyeceğini ilettiğini kaydetti. Bakan söz konusu yaptırımların ülke ekonomisi için "atom bombası" etkisi yaratacağını da sözlerine ekledi.

Macaristan lideri Orban, AB'nin Rusya'ya altıncı yaptırım paketinden Rus petrolüne ambargo kararı çıkması halinde buna uymayacağını açıklamıştı.