image

PeyamaKurd - Rusya'nın Avrupa'ya yönelik doğalgaz akışının tamamen durdurulması nedeniyle Macaristan'dan açıklama geldi. Gelişmelerle ilgili açıklama yapan Macaristan Dışişleri Bakanı Siyarto, ülkenin Rusya’dan tedarik olmadan doğalgaz ihtiyaçlarını karşılayamayacağını ifade etti.

Sırp haber ajansı Tanjug’a demeç veren Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Siyarto, Macaristan’ın Rusya’dan tedarik olmadan doğalgaz ihtiyaçlarını karşılayamayacağını, bunun bölgedeki gerçeklikle ilgili olduğunu kaydetti.

Bakan Siyarto açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Rusya'dan doğalgazı bir tür siyasi destek sinyali vermek istediğimiz için değil, bölgenin gerçekliği böyle olduğu için satın alıyoruz. Gazı sırt çantasında ya da trenle taşıma imkanınız olmadığı sürece bir gaz boru hattı kullanmalısınız. Bölgemizin altyapısına ve coğrafyasına bakarsanız, Rusya'yı dışlayamazsınız."

Macar Bakan açıklamasında, ülkesinin Rusya’dan tedarik olmadan gaz ihtiyaçlarını karşılayamayacağına, gerçeklik ile ideolojiyi ayrı tutmak gerektiğine vurgu yaparak, “Rus kaynaklarını dikkate almazsanız ihtiyacınızı karşılayamazsınız. Burada ideoloji değil, matematik ve fizik söz konusu, eğer bizim gibi yılda 8.5 milyar metreküp gaza ihtiyacınız varsa, bu hacmi Rus gazı olmadan fiziksel olarak sağlayamazsınız” mesajında bulundu.