image

PeyamaKurd - Ukrayna'da hala devam eden Kiev ve Moskova arasındaki savaşa değinen Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Rusya-Ukrayna savaşının kendi savaşları olmadığını belirtti.

Orban açıklamasında, Macaristan'ın NATO üyesi olduğunu ve Rusya'nın kendisinden çok daha güçlü olan NATO'ya hiçbir zaman saldırmayacağını dile getirdi.

Konuya dair Macaristan'daki Haber Ajansı MTI haberine göre Başbakan Viktor Orban, Romanya'da katıldığı bir etkinlikte Ukrayna-Rusya savaşına değindi.

Başbakan Orban, Rusya'nın Ukrayna'nın NATO üyesi yapılmaması gibi açık güvenlik taleplerinde bulunduğunu hatırlatarak, eski ABD Başkanı Donald Trump ve eski Almanya Başbakanı Angela Merkel görevlerine devam etmiş olsalardı savaşın hiç başlamamış olacağına işaret etti.

Macar Başbakan açıklamalarında, Rusya-Ukrayna savaşına yönelik stratejisinin başarısız olduğunu ifade ettiği Avrupa'nın durumunu "dört lastiği de patlamış arabaya" benzeterek, Avrupa'nın stratejisini değiştirerek bir an önce barışın sağlanması için çaba göstermesi gerektiğini kaydetti.

Ayrıca açıklamasının devamında ise, "Şimdi AB, Rusların ya da Ukraynalıların tarafında olmamalı, bilakis ikisinin ortasına girmeli" mesajında bulundu.