image

PeyamaKurd - Macaristan'ın yeterli sayıda ulusal silahlı kuvvetlere sahip olduğunu ifade eden Macaristan Savunma Bakanı Tibor Benko, bu nedenle ülke topraklarında ilave NATO birliklerinin konuşlandırılmasına ihtiyaç olmadığını dile getirdi.

Bakan Benko, Macaristan’da yayın yapan InfoRadio programında ‘ABD’nin NATO muharebe birliklerinin konuşlarılımasına ilişkin olarak aralarında Macaristan’ın da olduğu bir dizi ülkeyle görüşmeler yürüttüğünün doğru olup olmadığı’ sorusuna yanıt verdi.

Macar Bakan açıklamarında, ABD ve NATO’nun Kuzey Atlantik İttifakı'nın doğu sınırına veya Ukrayna ve Rusya ile sınır tüm ülkelerle görüşmeler yaptığını belirtti

Ayrıca Savunma Bakanı Benko açıklamasının devamında şu ifadelere yer verdi:

“Bizim pozisyonumuz, ‘Savunma ve Silahlı Kuvvetlerin Geliştirilmesi Programı’nın ana direktifine uygun olarak, Macaristan'ın halihazırda bir ulusal kuvvet oluşturduğu, ulusal potansiyel oluşturduğu mevcut durumda yabancı silahlı kuvvetler ve birimlere ihtiyaç duymadığı şeklindedir.

Bu doğrultuda ilerliyoruz ve mevcut durumda buraya ilave NATO kuvvetlerinin yerleştirilmesini uygun bulmuyoruz ve böyle bir talebimiz yok."