image

PeyamaKurd - Rusya'ya karşı Ukrayna'ya yardımlarını sürdüren AB'nin yeni yardım paketlerini değerlendiren Macaristan Başbakanı Viktor Orban, AB Komisyonu'nun 2023 yılında Ukrayna'ya sunmayı planladığı 18 milyar euro tutarındaki ortak yardım paketini veto etmeyi sürdüreceklerini dile getirdi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, açıklamasında Rusya'ya yönelik yaptırımların AB'yi hedeflerine bir milim bile yaklaştırmadığını ifade etti.

"Ukrayna'ya 18 milyar euroluk yardım paketini veto edeceğiz"

Macaristan devlet radyosu Kossuth Radio'daki haftalık konuşmasını gerçekleştiren Orban, üye ülkelerin ikili anlaşma kapsamında Ukrayna'ya yardım edilmesi fikrini savunduklarını, bu yüzden AB Komisyonu'nun Ukrayna'ya 18 milyar euroluk yardım paketini veto etmeye devam edeceklerini kaydetti.

Orban açıklamasında, Macaristan'ın prensip olarak AB ülkelerinin ortak kredi alma fikrini desteklemediğini kaydederek, "AB'nin işbirliği yapan ülkeler topluluğu yerine borçlu devletler topluluğu haline gelmesini istemiyoruz" sözlerine yer verdi.

"Yaptırımlardan Macaristan muaf tutulmalı"

Ayrıca açıklamasında AB'nin Rusya'ya uyguladığı yaptırımlara da değinen Orban, AB'nin doğalgaz ve nükleer enerjiye de yaptırım uygulaması halinde bunun Macaristan'a yönelik ağır sonuçlarının olacağını, bu yüzden ülkesinin bundan muaf tutulması gerektiğini de vurguladı.