image

PeyamaKurd - Rusya'dan nükleer silah talebi ile ilgili açıklamada bulunan Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, NATO’'nun Almanya'daki nükleer silahları Polonya'ya yerleştirmesi durumunda, Rusya'dan buna karşı etkili olacak nükleer silahları Belarus'a geri isteyeceklerini ifade etti.

Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, Rossiya Segodnya haber ajansına verdiği röportajda, Batı için neden "düşman" olduğunu dile getirdi.

"Füze fırlatma sistemleri yerinde ve kullanıma hazır"

Lukaşenko açıklamasında, "Çünkü Belarus'ta bir tanesi hariç Topol stratejik amaçlı füze fırlatma sistemleri tamamen yerinde ve hala kullanıma hazır. Batı'nın nükleer silahlara nasıl tepki verdiğini biliyorsunuz" sözlerine yer verdi.

Belarus lideri konuşmalarında, Rusya'nın ilk devlet başkanı Boris Yeltsin'in ABD baskı yaptığı için kendisinden bu alanları yok etmesini istediğini dile getirerek, "Ben, 'hayır' dedim ama baskı aşırı olduğu için bir tane alanı yok ettik. Bu ormanın içerisindeydi" ifadesini kullandı.

"Rusya ile nükleer silah üzerinden anlaşacağız"

Ayrıca açıklamasında, özel silah yerleri dahil bu alanların küçük değil, devasa olduğuna dikkati çeken Lukaşenko, "Bütün bunları korudum. Amerikalılar ve Batı bana sürekli 'neden' diye sordu. Bu sorulara hala cevap vermedim" dedi.

Öte yandan Lukaşenko, hangi nükleer silahları Belarus'a vermesi hususunda ise Putin ile müzakere edeceklerini ifade ederek, Polonya'ya yerleştirilebilecek silahlara karşı en etkili olacak nükleer silahlar üzerinde anlaşacaklarını vurguladı.