image

PeyamaKurd - Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, ülkesinde bir aydan beri kendisine karşı düzenlenen protestolara ilişkin olarak, dışarıdan birtakım güçler tarafından yönetilmese ülkesinde şu anda olanların yaşanmamış olacağını ifade etti. Ayrıca, ülkesinden kaçmaya niyetli olmadığını da ekledi.

Belarus lideri Lukaşenko, Rossiya Segodnya haber ajansı ile RT televizyonunun Genel Yayın Yönetmeni Margarita Simonyan’ın da içlerinde olduğu Rus gazetecilere röportajında, bir soru karşısında, “Ülkemde herhangi bir istikrarsızlık yok. Ayrıca, biliyorsunuz ki dış faktör olmasa şu an yaşananlar yaşanmazdı” dedi.

Ülkesindeki devlet başkanlığı seçimlerinden bu yana süren protestoların nereden yönetildiğini, Rusya’nın da bildiğini söyleyen Belarus Devlet Başkanı sözlerini şöyle sürdürdü:

"Amerikalılar Varşova yakınlarındaki bir yerden Telegram kanalları üstünden, Çek Cumhuriyeti ikinci bir yerden yönetiyor. Litvanya ve ne ne yazık ki Ukrayna’da da Belarus’taki durumu etkilemek için merkezler oluşturuyorlar.”

Lukaşenko bu nedenlerle Rusya ile sınırları dışında komşularının hepsiyle sınırlarını güçlendirdiklerini belirtti.