image

PeyamaKurd - Darbe planlayanlarla ilgili açıklamada bulunan Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko, "ABD istihbaratı ile bağlantısı olduğunu öne sürdüğü kişilerin kendisine ve çocuklarına suikast planladığını" ifade etti.

İddiaya göre, Rusya Federal Güvenlik Servisi (FSB), Belarus Devlet Güvenlik Komitesi (KGB) ile Moskova’da düzenlediği operasyonda Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’ya suikast düzenleyerek darbe yapmayı planladığı kişileri yakaladı.

Rus istihbaratından yapılan açıklamada, KGB ile düzenlenen ortak özel operasyonda ABD-Belarus çifte vatandaşlığına sahip olan Yuriy Zyankoviç ve Belarus vatandaşı Aleksandr Feduta'nın yakalandığı vurgulandı.

Lukaşenko'un da açıklamalarına yer verilen açıklamada, "Yakalanan kişiler Belaruslu ve Ukraynalı aşırı milliyetçilerle birlikte Belarus’ta ‘renkli devrim’ senaryosu çerçevesinde askeri darbe ve Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko’ya suikast düzenlemeyi planlıyorlardı" denildi.

Ayrıca yayımlanan açıklamada, radikal muhalif ideolojiye sahip söz konusu kişilerin internette gizli sohbet programı üzerinde darbe planlaması yaptığı belirtilerek, bu kişilerin Moskova’da gizlice muhalif görüşe sahip bir Belaruslu general ile buluşmaya karar verdiği vurgulandı.