image

PeyamaKurd - Ülkede kendisine yönelik suikast girişimlerine değinen Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko, kendisine karşı bir suikast girişimi planlandığını, organizatörlerin bu iş için 10 milyon dolar tahsis ettiğini dile getirdi.

Yerel basına konuyla ilgili açıklamada bulunan Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko, kendisine yönelik birkaç suikast senaryosunun geliştirildiğini belirterek şunları dile getirdi:

"Bu amaçla 10 milyon dolar ayrıldı. 1 milyon dolar da keskin nişancı için tahsis edildi. Biz bunları çoktan fark ettik. Moskova’daki operasyonun rastgele mi yapıldığını düşünüyorsunuz? Onları takip ettik. Minsk’e gelip bu operasyonu hayata geçirmek istiyorlardı."

Lukaşenko, suikastçıların başlarda 9 Mayıs Zafer Geçidi sırasında saldırmak istediğini dile getirerek, "Ardından konvoyuma saldırı değerlendiriyorlardı, bunun için bomba atarlar alınıp Belarus'a getirildi. Üçüncü senaryoya göre, silahlı insanlar şehir dışındaki rezidansıma saldıracaklardı" ifadesini kullandı.

"Suikastçılar ve darbeciler ülkesini çoktan sattı"

Ayrıca Belarus lideri, suikast ve darbe hazırlayan kişilerin ülkeyi 'çoktan sattığını' vurgulayarak şu açıklamada bulundu:

"Onlar 24 saatliğine iktidara gelip, 'İktidardayız' demek istiyorlardı. Ne için? NATO’dan ordusunu Belarus topraklarına yürütmesini istemek ve bu ordu birliklerini Rusya sınırına düzmek için. Ülkemiz Rusya’ya saldırı için köprü başı olacaktı. Bu ilk adımdı. Ne kadar inkar etseler de bugün bunun böyle olduğunu görüyoruz. İyi cevap aldılar. Biz kolay kolay yenemeyeceklerini anladılar."