image

PeyamaKurd - Rusya Savunma Bakanlığı, 24 Şubat’tan bu yana çatışmaların artarak devam ettiği Lugansk bölgesinin yüzde 90 kontrol altına alındığını açıkladı.

Açıklama yapan Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rubejnoye kenti de dahil olmak üzere Lugansk Halk Cumhuriyeti’nin (LHC) yüzde 90’ından fazlasının kontrol altına alındığını söyledi.

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"LHC birlikleri, Rusya Silahlı Kuvvetleri’nin desteğiyle LHC topraklarının yüzde 90’ından fazlasını kurtardı. LHC birlikleri şu anda kurtarılmış olan Rubejnoye yerleşim biriminin güney sınırlarındaki aşırı milliyetçi grupları ortadan kaldırıyor.”

Rusya’nın bölgede başarılı bir şekilde ilerlediğini iddia eden Konaşenkov, Zolotoya Niva, Novodonetskoye, Novomayorskoye ve Preçistovka yerleşim birimlerinin kontrol altına alındığını belirtti.

“Ukrayna’nın Türkiye’den satın aldığı SİHA da dahil altı insansız hava aracı vuruldu”

Sputnik’te yer alan haberde, operasyonun başlamasından bu yana 183 insansız hava aracı, bin 406 tank ve başka zırhlı muharebe aracı, 138 çok namlulu roketatar, 535 topçu sistemi ile bin 197 adet özel askeri araç imha edildi.

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov konuyla ilgili “Rusya’ya ait hava araçları ve hava savunma sistemleri gece boyunca biri Bayraktar TB-2 olmak üzere, Ukrayna’ya ait altı insansız hava aracını daha vurdu. Ayrıca Ukrayna ordusuna ait 81 askeri altyapı unsuru da imha edildi” dedi.