image

PeyamaKurd - Lübnan’da 15 Mayıs’ta düzenlenen genel seçimlerin ortaya çıkardığı siyasi tablo tartışılırken Hizbullah cephesinden tehdit gibi bir açıklama geldi. Hizbullah lideri, kaos olucağına işaret etti.

Parlamento seçiminde Hizbullah ve Hıristiyan müttefikleri meclis çoğunluğunu yitirmiş olsa da yine de meclisin büyük bir çoğunluğunu oluşturuyor.

Genel seçimlerde meclisteki çoğunluğu kaybeden Hizbullah'ın Genel Sekreteri Hasan Nasrallah, meclise giren tüm partilerin iş birliği yapmamaları halinde kaos meydana geleceğini ileri sürdü.

Seçim sonuçları için "zafer" dedi!

Seçimler hakkında değerlendirmelerde bulunan Nasrallah, meclise ilk defa geleneksel partilerden bağımsız bir şekilde muhalif olarak giren 15 milletvekili dahil seçimleri kazanan tüm partilere seslenerek, iş birliği yapılması gerektiğini aksi takdirde ülkede kaos ve (siyasi) boşluğun meydana geleceği tehdidinde bulundu.

Ayrıca Hizbullah lider açıklamalarında seçim sonuçları için "zafer" ifadesini kullanırken, "Bazı partilerin iddia ettiklerinin aksine bugün mecliste hiçbir blok çoğunluğu elde edemedi. Dürüst hiçbir parti de bu iddiada bulunmadı" değerlendirmesinde bulundu.